Jelentkezz be!
[
Új vagy itt?
Regisztrálj!
]
főoldal
|
cikkek
|
2007
| Classica - AntolĂłgia
Classica - AntolĂłgia
Lényegében a semmibõl tûnt fel a Classica együttes a nyolcvanas évek végén. Talán 1988-ban hallottam elõször a bandát a PeCsa heavy metal klubjában. Meglepett, hogy a teljesen ismeretlen zenészek milyen jól nyomják a legfrissebb metálirányzatot, a
Malmsteen
indĂtotta, klasszikus elemekkel vegyĂtett, kimondottan virtuĂłz rockzenĂ©t. Ăšgy tĂ»nt, a Classica lehet a következõ Ă©vtized meghatározĂł magyar metálzenekara. Nem Ăgy törtĂ©nt. Az egyĂĽttes törtĂ©netĂ©rõl Szalai Tamással beszĂ©lgettem. AbbĂłl az apropĂłbĂłl, hogy most egyszerre három Classica album is megjelent.
- Itt van elõttünk a három CD-t tartalmazó doboz, az Antológia. Hogyan jutott eszetekbe kiadni a régi felvételeket?
- Az emlegetett klub vezetõje, a nekĂĽnk kĂ©sõbb is sokat segĂtõ Lõrincy Attila vetette fel az ötletet a Hammer Records vezetõinek, Ăşgy egy Ă©vvel ezelõtt – magyarázza a billentyĂ»s, zeneszerzõ Ă©s szövegĂrĂł, aki egyedĂĽlikĂ©nt volt tagja minden Classica formáciĂłnak. – Akadt nĂ©hány rĂ©gi felvĂ©tele, Ăşgy gondolta, ezekbõl össze lehetne hozni egy albumot. Az ötletĂ©t továbbfejlesztve, megszerezve három lemezanyagunk mesterszalagját jött lĂ©tre ez a dĂszes kiadvány. Sõt, ezeken felĂĽl minden CD-n találhatĂłk bĂłnusznĂłták, más felállásoktĂłl. ĂŤgy
vĂ©gĂĽl a zenekar teljes pályáját meg tudtuk örökĂteni.
- Haladjunk sorban, mesĂ©lj a Classica I. cĂmet viselõ lemezrõl!
- Az elsõ formáciĂłval, azaz Szutorisz Károllyal (Ă©nek), Fejes Zoltánnal (gitár), Hertel Tiborral (basszusgitár) Ă©s Weitner Ferenccel (dob) kĂ©szĂtettĂĽk el az anyagot 1989-ben, mĂ©ghozzá lemezgyári megrendelĂ©sre, a
Tom-Tom StĂşdiĂłban
. Az album mégsem jelent meg. Egyrészt jöttek a zenekaron belüli gikszerek, például Zolinak be kellett vonulnia katonának, másrészt akkoriban épp változóban volt Magyarországon a lemezkiadás. A Hungaroton tologatta a megjelenést, végül pedig teljesen lemondott róla.
- AzĂ©rt Ăgy is magatok voltatok a csoda, hogy egyáltalán szĂł lehetett lemezrõl. Hiszen alig mĂşlt egyĂ©ves a zenekar, máris stĂşdiĂłba vonulhattatok, az akkori legnagyobb kiadĂł felkĂ©rĂ©sĂ©re. Hogyan sikerĂĽlt ilyen gyorsan majdnem a csĂşcsra Ă©rni?
- 1988-ban rengeteg koncertünk volt, gyorsan növekedett a közönségünk. Utólag visszagondolva talán azért is, mert
igĂ©nyes metálbĂłl akkoriban nem volt tĂşlkĂnálat az országban.
Ez a fajta zene, a kemĂ©ny rockra, metálra Ă©pĂĽlõ, ugyanakkor a klasszikus muzsikát is bõven használĂł stĂlus kĂĽlföldön Malmsteen Ă©s követõi rĂ©vĂ©n nagyon nĂ©pszerĂ» volt, itthon azonban csak lemezekrõl ismerhettĂ©k az emberek. A Classica elsõ felállása ráadásul alkalmasnak bizonyult arra, hogy ilyen zenĂ©t játsszon, gondolok itt elsõsorban a nagy tehetsĂ©gĂ» gitárosra Ă©s Ă©nekesre.
- Mégis szétszóródott a csapat, elsõként Szutorisz Károly távozott, habár a szintén kiváló énekes,
Molics Zsolt
került a helyére.
- Vele sajnos nem készült lemezanyag, néhány bónuszdalban viszont hallható a hangja az elsõ CD-n. 1992 elején már Fejes és Hertel is elhagyta a zenekart. Pár hónappal késõbb állt össze a Classica második formációja, Weitner Ferivel ketten maradtunk, mellénk érkezett Ablonczy Mihály (ének), Nagy Péter (gitár) és Éber Tamás (basszusgitár). S ezzel el is érkeztünk a Classica II. CD-hez.
- Ennyire még ne szaladjunk elõre. Furcsa, hogy az elsõ felállás sok tehetséges és fiatal zenésze késõbb semmire nem vitte.
- Sok közös volt bennünk, nem véletlenül hoztuk létre az együttest. Az egyik rokon vonás pedig éppen az volt, hogy
egyikünk sem akart mindenáron zenélni. Ha az igényes muzsikából nem tudunk megélni, akkor nem az a megoldás, hogy alkalmazkodunk az elvárásokhoz.
Sok csalĂłdás Ă©rt minket, nem csak az elsõ csapattal. Amikor pĂ©ldául egy fesztiválon az utánunk következõk kimondottan gyengĂ©n zenĂ©ltek, a közönsĂ©g mĂ©gis õket ĂĽnnepelte. De mondom, akkor sem gondoltunk arra, hogy lejjebb kellene adnunk az igĂ©nyeinkbõl. Ha Ăgy nem kellĂĽnk, akkor csinálunk valami mást, elvĂ©gre nem csak zene van a világon.
- A történetben azonban még mindig a zene az elsõdleges, hiszen a Classica második albuma végre meg is jelent, igaz, annak idején csak kazettán.
- Az elsõ lemezt mai fĂĽllel meghallgatva Ăşgy Ă©rzem, kicsit elõreszaladtunk a zenĂ©nkkel, egy-kĂ©t megoldással kĂĽlföldön is csak kĂ©sõbb Ă©ltek a stĂlus egyĂĽttesei. A második anyag megtartotta a Classica alapvetõ stĂlusjegyeit, ám a dalok sokkal melodikusabbak, ettõl pedig befogadhatĂłbbak lettek. Amivel nem cáfolom az imĂ©nt mondottakat – a változás elsõsorban az Ăşj tagoknak volt köszönhetõ, az õ karakterĂĽkre ĂrĂłdott a zene. Amikor kĂ©t Ă©vvel kĂ©sõbb Ăşjabb váltásra kerĂĽlt sor, a progresszĂv metál felĂ© indult a Classica, már Ăşj Ă©nekes Ă©s gitáros játszott az egyĂĽttesben.
- Most értünk a harmadik CD történetéhez?
- A felvételen Angyal Károly (énekes) és Sipeki Zoltán (gitár) szerepelt a megmaradt három tag mellett.
Az Iron World cĂmet viselõ anyag egy luxemburgi kiadĂł kĂ©rĂ©sĂ©re kĂ©szĂĽlt el. Csak a zenĂ©nket hallották, sosem találkoztunk velĂĽk, mĂ©gis elkĂĽldtĂ©k a pĂ©nzt a stĂşdiĂłzásra.
1996-ban készült el az anyag – addigra szépen meg is szûnt a cég… Ott álltunk kiadó nélkül egy angol nyelvû lemezanyaggal, ekkor fáradtunk bele végképp a dologba.
- No azért talán csak nem végképp, de most maradjunk a harmadik albumnál. Milyen zenét játszottatok rajta?
- Classicás progresszĂv zenĂ©t. Ami annyit jelent, hogy ezĂşttal a progresszĂv rockbĂłl Ă©s metálbĂłl indultunk ki, ám a komolyzenei hatások ugyanĂşgy jelen vannak a dalokban, mint korábban. Csak már nem a barokk világábĂłl merĂtettĂĽnk, hanem a huszadik század zenĂ©jĂ©bõl, többek között Muszorgszkij, BartĂłk Ă©s Bernstein hatott ránk.
- Nem csodálkozom, hogy csak külföldi kiadó figyelt fel erre a zenére… A cég megszûnése után valóban felhagytatok a zenével?
- Hosszabb szünet után 1999-ben és 2000-ben volt néhány koncertünk a Classica utolsó formációjával. Ebben Kiss Zoltán (ének), Váczi Nándor (gitár), Krecsmarik Gábor (basszusgitár) és
Galántai Zsolt
(dob) szerepelt mellettem. Nem mondom, hogy nem fogadott jól minket a közönség, sokan emlékeztek a Classicára, sõt, meglepõ módon fiatalok is énekelték velünk a régi dalokat, de egy idõ után be kellett látnunk, hogy ez nem tart el öt embert. S mint mondtam, én nem akarok mindenáron zenélni. Azért ez a formáció is szerephez jut a lemezeken, ugyancsak bónuszdalokban. Hogy teljesen kerek legyen a történet.
- Kerek és végleg lezárt?
- Annyi bizonyos, hogy a Classica rendszeresen nem fog szĂnpadra állni. Viszont
nagyon szeretném, ha ezt a három lemezt be tudnánk mutatni élõben.
Májusig ki kell derĂĽlnie, hogy van-e Ă©rtelme a dolognak. S ha van, akkor az Ă©v vĂ©gĂ©n mĂ©g lesz egy nagy koncert, lĂ©nyegĂ©ben majdnem minden korábbi zenĂ©sszel – kĂ©t-három Ă©nekesre biztosan számĂthat a közönsĂ©g.
Ezt a Mû mûvet
Creative Commons Jelöld meg!-Ne add el!-Így add tovább! 2.5 Magyarország Licenc alatt tették közzé
.
Classica I.
Classica II.
Honlap, négy dallal:
Classica
KapcsolĂłdĂł cikk:
Classica koncert elõtt és után
Főoldal
Cikkek
Fórum
Közösség
Kapcsolat
Maróthy György © 2006 •
Adatvédelmi elvek
•