Jelentkezz be!
[
Új vagy itt?
Regisztrálj!
]
főoldal
|
cikkek
|
2005
| Varga MiklĂłs - Huszonöt Ă©v rock Ă©s szĂnház
Varga MiklĂłs - Huszonöt Ă©v rock Ă©s szĂnház
Huszonöt Ă©v rock Ă©s szĂnház
1980-ban robbant be a rockszakmába, a Pandora’s Box Ă©nekesekĂ©nt. KĂ©sõbb az István, a király „magyar hangjakĂ©nt” hallhattuk. Varga MiklĂłs pályája azĂłta kĂ©t szálon fut. EgyrĂ©szt rockĂ©nekes, mĂ©ghozzá elismerten az egyik legjobb, másrĂ©szt neves Ă©nekes szĂnĂ©sz. De hát ezt felesleges is leĂrni a ZenĂ©szben, hiszen minden olvasĂłnk jĂłl tudja, kirõl van szĂł. EzĂ©rt most ne elsõsorban a tiszteletre mĂ©ltĂł jubileumrĂłl beszĂ©ljĂĽnk, hanem az aktuális lemezrõl. Ugyanis 2004 vĂ©gĂ©n jelent meg a Csemetekert cĂmĂ» album.
- Utolsó stúdióalbumod, a Hazatérés öt évvel korábban készült. Miért kellett ilyen sokat várni a folytatásra?
- Ennek több oka is van – magyarázza Varga Miklós. – Egyrészt ugye mindenki tudja, milyen nehéz ma megjelentetni egy lemezt.
Sok céghez már nem is fordul a magyar muzsikus, mert tudja, még neki kell a pénzt vinnie, hogy kiadják az anyagát.
SzerencsĂ©re azĂ©rt mĂ©g akad nĂ©hány „õrĂĽlt” arc, aki hajlandĂł finanszĂrozni a felvĂ©telt, a gyártást, ki tudja fizetni a közremĂ»ködõ zenĂ©szek gázsiját, s esetleg mĂ©g minimális reklámra is kĂ©pes költeni. A Csemetekertet Ăgy sikerĂĽlt a NAS – Premier Art Records nevĂ» kiadĂłnál megjelentetni. Persze nem emiatt telt el öt Ă©v. A HazatĂ©rĂ©snek kellett egy-kĂ©t Ă©v kifutás, utána akkori Ă©s mostani producerem, Retzler PĂ©ter már mondogatta, hogy ideje volna az Ăşj albumon dolgozni. Csakhogy ekkor kaptam felkĂ©rĂ©st, hogy Ă©nekeljek Szekeres GĂ©za szerzõi lemezĂ©n. Nagyon jĂłl sikerĂĽlt az anyag, a szövegeket Adamis Anna Ărta, de a mai napig nem jelent meg, financiális okok miatt. A kĂ©t album ĂĽtötte volna egymást, s mivel sokáig Ăşgy volt, hogy most már hamarosan megjelenik GĂ©za lemeze, ezĂ©rt várakozni kĂ©nyszerĂĽltĂĽnk. 2003-ban pedig Koltay Gergõ keresett meg, hogy kĂ©szĂtsĂĽnk válogatást közös munkáinkbĂłl, rockoperák dalaibĂłl, rendezvĂ©nyekre kĂ©szĂĽlt számokbĂłl. Érthetõ mĂłdon a Magyar ballada megjelenĂ©se is kĂ©sleltette az Ăşj stĂşdiĂłalbum elkĂ©szĂĽltĂ©t. De most már itt van a Csemetekert.
- Tudom, nem szeretik a zenĂ©szek, ha az Ăşj anyagot a korábbival hasonlĂtják össze, most mĂ©gis tegyĂĽk meg. Leginkább azĂ©rt, mert a HazatĂ©rĂ©s vállaltan eklektikus Ă©s sokszĂnĂ» volt, az Ăşj albumnál viszont Ă©rezhetõen az egysĂ©gessĂ©gre törekedtetek.
-
Érdekes kérdés, hogy mi a jobb: ha egységes vagy eklektikus egy lemez?
Én nem is tudok válaszolni rá. EgyĂ©bkĂ©nt inkább Ă©rzem a folyamatosságot, mint a kĂĽlönbözõsĂ©get. Az a tĂ©ny, hogy Retzler PĂ©ter szerzõ, hangszerelõ Ă©s producer is mindkĂ©t anyag esetĂ©ben, meghatározza az alapvetõ hangvĂ©telt. A HazatĂ©rĂ©snĂ©l jĂłval több szerzõvel dolgoztunk, ezĂ©rt is lett változatosabb a lemez. Bár volt olyan dal, ami számomra kicsit lelĂłgott az albumrĂłl, de ennek ellenĂ©re azĂ©rt szeretem azt az anyagot. EzĂşttal egyĂ©bkĂ©nt a hangmĂ©rnök Brindzik JĂłzsef is hozott nĂ©hány számot, PĂ©ter javaslatára. Eleinte idegennek tĂ»nt a stĂlusvilága, ám mikor elkĂ©szĂĽltek a nĂłták, kiderĂĽlt, hogy tökĂ©letesen illeszkednek a többi közĂ©.
A szövegekkel már több gondunk volt. Sokáig nem találtunk olyan szövegĂrĂłt, aki meg tudta volna fogalmazni azt a gondolatiságot, amit elkĂ©pzeltem a lemezre. Már kĂ©sz volt minden dal zenei alapja, amikor mĂ©g mindig keresgĂ©ltĂĽnk. VĂ©gĂĽl szerencsĂ©nk volt: PĂ©ter Vácott rĂ©gi barátjával, Toldi Tamással futott össze. BeszĂ©lgetni kezdtek, s elmondta, Ă©pp min dolgozik Ă©s mi a gondja. Tamás kĂ©rte, tegyĂĽnk vele egy prĂłbát. Az elsõ szövege a cĂmadĂł dalhoz kĂ©szĂĽlt – a zenĂ©vel egyĂĽtt sok ember szemĂ©be csalt könnyeket. Igaz, bizonyos Ă©rtelemben könnyĂ» dolga volt, mert adott tĂ©mát kellett feldolgoznia. SĂşlyos szĂvrendellenessĂ©ggel szĂĽletett kisfiĂş ihlette a számot. Az orvosok egy Ă©vet jĂłsoltak neki - most már háromĂ©ves mĂşlt, s mĂ»tĂ©tek sora után minden esĂ©lye megvan arra, hogy egĂ©szsĂ©ges felnõtt váljĂ©k belõle. (A CD árábĂłl tĂz százalĂ©k az Országos KardiolĂłgiai IntĂ©zet által lĂ©trehozott SzĂvbeteg Gyermekek VĂ©delmĂ©ben AlapĂtványt segĂti.) Ezután hozta a többi szöveget, s majdnem mindet elsõre elfogadtuk, Ăşgyhogy Tamás szerzõsĂ©ge telitalálatnak bizonyult.
- MĂ©g egy Ă©rdekes kĂĽlönbsĂ©get vĂ©ltem felfedezni: a HazatĂ©rĂ©sen többfĂ©le hangszĂnen szĂłlaltál meg, ezĂşttal pedig a „hagyományos” Varga MiklĂłst hallhatjuk, bár Ă©rdekes mĂłdon a szokottnál jĂłval több magas hanggal.
- Elõfordul, hogy a szerzõk igyekeznek maximálisan kihasználni a hangterjedelmemet, a kĂ©pessĂ©geim határait feszegetik. EzĂşttal is ez törtĂ©nt. Aminek nem mindig örĂĽlök, mert ugye koncerten is meg kell szĂłlaltatnom a dalokat, s ott sok mĂşlik a pillanatnyi diszponáltságon. De azĂ©rt állok elĂ©be a kihĂvásnak. Érdekes egyĂ©bkĂ©nt, hogy a honlapom vendĂ©gkönyvĂ©ben olyan vĂ©lemĂ©nnyel is találkoztam, miszerint nem is Ă©n Ă©nekelek a lemezen, pontosabban gĂ©ppel segĂtenek rá a hangomra. TĂ©ny, hogy lĂ©teznek ilyen eszközök, s tudom, hogy sokan, akik Ă©lõben nem Ă©nekelnek, Ă©lnek velĂĽk, de sem nekem, sem segĂtõimnek nem jutott eszĂ©be ilyen mĂłdszer a stĂşdiĂłban. Éppen azĂ©rt, mert koncerten is szeretnĂ©m elõadni a dalokat. AmĂşgy mĂ©g bĂĽszke is vagyok erre a honlapos beĂrásra –
jól esik, hogy akad, aki szerint élõ ember nem képes ilyen hangok eléneklésére...
TermĂ©szetesen nagyon jĂłl tudom, hogy ez nem lĂłverseny. Nem attĂłl jĂł Ă©nekes valaki, hogy nagy a hangterjedelme. Sokkal fontosabb, hogy ki tudja-e hozni a dalbĂłl a benne rejlõ lehetõsĂ©geket. Hogy mit tud hozzáadni, pĂ©ldául a frazĂrozással. Nem mindegy, milyen hajlĂtásokkal Ă©l, azokbĂłl mennyit Ă©s hová tesz. De visszatĂ©rve a magas hangokhoz: nekem szerencsĂ©m van, mert – lekopogom... – az Ă©letkorral törvĂ©nyszerĂ»en járĂł változások mĂ©g nem Ă©rtek el. Pedig mĂ©g csak tanárhoz sem járok, otthon sem edzem a hangomat. Ăšgy tĂ»nik, egyelõre elĂ©g a koncerteken Ă©s a stĂşdiĂłkban Ă©nekelnem.
- Ha már ennyiszer emlegettem a Hazatérést: nem gondolod, hogy méltatlanul elsikkadt a kiváló lemez? S nem félsz attól, hogy ugyanerre a sorsra jut a Csemetekert?
- Sajnos nem kizárĂłlag rajtam mĂşlik, hogy eljut-e az emberekhez egyáltalán a tĂ©ny, hogy megjelent egy album. Mert itt elsõsorban errõl van szĂł. JĂł pĂ©lda a Magyar ballada esete: polgári körös hĂrlevĂ©lbe kerĂĽlt bele, hogy lĂ©tezik. Akiket Ă©rdekelt, máris rendeltek belõle.
Hihetetlenül sok kiadvány jelenik meg, ezek közül csak annak lehet esélye, amelyik komoly reklámot kap.
- Magadat nem Ă©rzed hibásnak? Hiszen csak elkĂ©szĂtetted, majd magára hagytad a lemezt.
- Ez nem igaz, igyekeztem minden kapcsolatomat felhasználni, hogy szó essen róla a médiában. De ez is kevésnek bizonyult.
- Nem erre gondoltam. Nem volt lemezbemutatód, nem volt turnéd, nem koncerteztél a dalokkal. Vagy ma már ilyen módon képtelenség elterjeszteni, hogy megjelent egy lemez?
- Ebben igazad van, valĂłban elmaradt a tervezett turnĂ©, nem sikerĂĽlt összeszedni rá a pĂ©nzt. De ez most biztosan máskĂ©pp lesz. Mivel az Ăşj album bemutatását összekötöm a jubileummal, könnyebb lesz támogatĂłkat Ă©s helyszĂneket találni. A zenekar PĂ©ter fejĂ©ben már összeállt, s Ăşgy tudom, van Ă©rdeklõdĂ©s a tervezett koncertek iránt. ElmĂ©letben kĂ©sõ tavasszal indulna a turnĂ©, s õszig tartana, amikor is a Budapest Kongresszusi Központban lĂ©pnĂ©nk fel.
- Mi lesz mûsoron?
- Igyekszem egĂ©sz pályám keresztmetszetĂ©t adni, tehát nem csak a rocknĂłtákat játszanám el, hanem a fontosabb rockoperák olyan dalait is, amelyek alkalmasak a koncertszerĂ» elõadásra. NehĂ©z lesz válogatni, mert ugye a P. BoxtĂłl kezdve a tĂz szĂłlĂłalbumon át a szĂnházi darabokig bõven van anyag. De ez már kellemes gond.
- Igaz is, ha már a jubileumi turnĂ©rĂłl beszĂ©lĂĽnk, elmondhatnád, mire emlĂ©kszel a legszĂvesebben az elmĂşlt huszonöt Ă©vbõl.
- Ijesztõ kimondani ezt a huszonöt Ă©vet... Ami ráadásul harminc, ha az amatõr Ă©veket is beleszámĂtom. Annak nagyon örĂĽlök, hogy egyik esztendõben sem volt hosszabb ĂĽresjáratom, tehát igen tartalmasan telt ez az idõszak. SzerencsĂ©m is volt, mert „kettõs” Ă©letem, az a tĂ©ny, hogy a szĂnház világában is megtaláltam a helyem, eredmĂ©nyezte azt, hogy a mai napig kizárĂłlag a zenĂ©lĂ©sbõl Ă©lhetek.
A legkiemelkedõbb állomás természetesen az Európa. Itthon és külföldön is ez a dal tett ismertté.
A mai napig meghatározza az Ă©letemet, minden fellĂ©pĂ©sen el kell Ă©nekelnem. Csak azt sajnálom, hogy ennyi idõ alatt nem akadt mĂ©g egy dal, ami ugyanilyen hatást lett volna kĂ©pes elĂ©rni. De hát ki tudja, mitõl Ă©s hogyan szĂĽletik az igazi nagy sláger... Ami a szĂnházat illeti, itt elõször nyilván az István, a királyt kell emlĂtenem, hiszen ez a szerep nyitott utat a többi felĂ©, s ez az, ami szintĂ©n elkĂsĂ©r ma is. JĂ©zus szemĂ©lyĂ©t többször alakĂthattam kĂĽlönbözõ darabokban – Ă©rzelmileg Ă©s vallási tekintetben is nagyon közel áll hozzám. Petõfi Sándort is gyakran játszhattam. Ăšgyhogy, mindent összevĂ©ve, igazán elĂ©gedett lehetek.
- S mi van a rockzenével? Hogyan élted át negyedszázad alatt a rock helyzetének változásait?
- Örömmel látom, hogy ha háttérbe is került, azért ma is él, újabb és újabb nemzedékek érzik a magukénak. Vikidál Gyulával a Boxer együttesben régi dalokat is elõadunk, a P. Mobiltól, a P. Boxtól, a Dinamittól. Tizenévesek éneklik velünk a nótákat. S persze
tizenĂ©vesek nyĂşlnak a gitárhoz, hogy rockot játsszanak. Ăšgyhogy vĂ©gĂĽl mĂ©gis Schuster LĂłrinak lett igaza: örök Ă©s elpusztĂthatatlan ez a zene.
Megjelent a Zenész magazinban, 2005-ben.
Hivatalos honlap:
Varga MiklĂłs
Dalrészletek a lemezrõl:
Csemetekert
EurĂłpa hĂv
Legyen más ez a nap
30 éve füstös rock and roll
Ezeregy Ă©jszaka
Főoldal
Cikkek
Fórum
Közösség
Kapcsolat
Maróthy György © 2006 •
Adatvédelmi elvek
•