Jelentkezz be!
[
Új vagy itt?
Regisztrálj!
]
főoldal
|
cikkek
|
2007
| Ezüst — Patak
Ezüst — Patak
„Misszió, de azért élvezzük is”
KĂĽlönleges muzsikát játszik az EzĂĽst — Patak egyĂĽttes. A dalokban egyszerre van jelen a magyar nĂ©pzene Ă©s a rock, körĂtĂ©skĂ©pp pedig modern elektronikus stĂlusok, a rave Ă©s a trance elemei bukkannak fel. S ezzel talán el sem mondtunk mindent, mĂ©g lehetne elemezni a zenĂ©t, de a lĂ©nyeg Ăşgyis az, hogy a legkĂĽlönfĂ©lĂ©bb eredetĂ» alkotĂłrĂ©szekbõl vĂ©gĂĽl mi áll össze. Márpedig az EzĂĽst — Patak elsõ albuma nem csak izgalmas, hanem Ă©lvezhetõ alkotás is.
- Honnan bukkant felszĂnre az EzĂĽst — Patak?
- Közel tĂz Ă©ve fontolgatom, hogy nĂ©pzenĂ©t rockkal házasĂtĂł produkciĂłt hozzak lĂ©tre – válaszol az alapĂtĂł, a MASK, a Southern Special Ă©s a Zero-G korábbi tagja, az Ă©nekes-gitáros Gabrieli Richárd. – Már csak azĂ©rt is, mert noha Ă©n alapvetõen rockzenĂ©sz vagyok, a gimnáziumban mĂ©g nĂ©pzenĂ©t mĂ»veltem, citeráztam, sõt, nĂ©pi táncos is voltam. Sokáig az ötlet szintjĂ©n maradt a dolog, 2002-ben azonban találkoztam Raksányi Boglárkával.
Bogi hangja azonnal elvarázsolt, csak hegyi patakhoz tudom hasonlĂtani a szĂ©psĂ©gĂ©t Ă©s tisztaságát – egyĂ©bkĂ©nt innen a zenekar neve is.
- Ha öt éve létezik a zenekar, eddig miért nem hallhattunk róla?
- Az EzĂĽst — Patak akkor mĂ©g nem állt össze, bár dalokat már Ărogattam. 2004-ben feloszlĂłban volt a Zero-G, a dobos HĂ©ri Attilával sokat beszĂ©lgettĂĽnk a zenĂ©rõl, kiderĂĽlt, szĂvesen csatlakozna hozzánk. Eközben a stĂşdiĂłmban mindig akadt valami gond, szĂĽksĂ©gem volt számĂtĂłgĂ©pes szakemberre, s bármi volt a baj, egy-egy dalomon keresztĂĽl mutattam meg Udvarhelyi Bálintnak, mi nem stimmel. Tetszett neki a zene, s mivel nem csak programozĂł, hanem zongorista is, ideális tagja lett az egyĂĽttesnek.
- Az Ezüst — Patak legnevesebb zenésze nincs itt beszélgetésünkkor.
- SzĂĽksĂ©gem volt mĂ©g egy emberre, pontosabban többre, hiszen kellett mĂ©g egy gitáros, egy szerzõtárs Ă©s egy vokalista. Csányi Szabolcs egy szemĂ©lyben testesĂti meg mindhármat, ráadásul rĂ©gi jĂł barátom, s örömmel vállalta, hogy a
Black-Out
mellett a mi zenekarunk tagja is lesz. ĂŤgy már belevághattunk a lemezkĂ©szĂtĂ©sbe.
- Milyen dalokkal?
- Bogi nĂ©pzene-Ă©nek szakon vĂ©gzett, Ă©n is belekĂłstoltam a nĂ©pzenĂ©be, valamint a rockba, Szabit nyilván nem kell bemutatni, Ăşgyhogy alapjáratban arrĂłl van szĂł, hogy rockos számokba magyar nĂ©pdalok dallamait Ă©pĂtettĂĽk. S persze szövegeit is – ezek a dalok pár szĂłban nagyon meg tudják mondani a „tutit”… Mindezt pedig olyan köntösbe öltöztettĂĽk, elsõsorban modern elektronikus zenĂ©k elemeit használva, hogy minĂ©l több emberhez tudjunk eljutni.
Nekünk ez egyfajta misszió, hogy a népzene értékeit megõrizzük és továbbadjuk.
- Jól értem, hogy az elektronikus zene kényszerbõl került a dalokhoz?
- Ez Ăgy azĂ©rt tĂşlzás – mondja HĂ©ri Attila. – Mert valĂłban Ăşgy sejtjĂĽk, hogy ilyen mĂłdon többen hallgathatják meg a dalainkat, de nyilván nem alkalmaztunk olyan elemeket, amelyeket ne kedvelnĂ©nk, amik távol állnának tõlĂĽnk. AmĂşgy pedig mĂ©g ennĂ©l is többfĂ©le muzsika jelenik meg a dalokban, akár jazz, vagy klasszikus zene is. A rave Ă©s a trance
inkább apropó, mint kényszer.
- Ricsinek igaza van, ezt felfoghatjuk missziónak, de azért élvezzük is… - teszi hozzá Raksányi Boglárka. – Elsõsorban úgy állnak össze a dalok, hogy azt adjuk elõ, amit szeretünk, s a zenében mindegyikünkbõl ott van egy kis darab.
- Vagy talán nem is olyan kicsi – szĂłl Ăşjra a dobos. – Mert egyrĂ©szt meghatározĂł a zenĂ©szek stĂlusa az adott hangszeren, másrĂ©szt mind magunkkal hoztuk teljes zenei mĂşltunkat. Hogy csak egy pĂ©ldát mondjak: Ricsi Ă©neklĂ©sĂ©ben a MASK darkos jellege is Ă©rezhetõ.
- Hogyan készülnek a számok? A népdalból vagy a rockzenébõl indultok ki?
- Ricsi ötletei szĂĽletnek meg elõször – válaszol az Ă©nekesnõ. – MegĂrja a tĂ©mát, átadja nekem, ezután ami nĂ©pdal csak beugrik rĂłla, azt szállĂtom. Ă• pedig válogat közĂĽlĂĽk. Ez persze csak a technikai rĂ©sz. Talán furcsának hathat, de azĂ©rt is tudunk nagyon jĂłl egyĂĽtt alkotni, mert mindkettõnknek egyszerre Ă©rt vĂ©get egy hosszĂş kapcsolata. EgyĂĽtt Ă©ltĂĽk át az ilyenkor szokásos stádiumokat, s ettõl közelebb kerĂĽltĂĽnk egymáshoz.
- Teljesen egy hullámhosszon vagyunk – erõsĂti meg Gabrieli Richárd. – MĂ©g ha elõ is fordul nĂ©ha vita, mert Bogi igen erõsen vĂ©delmezi a nĂ©pdalokat.
A rock Ă©s a nĂ©pzene házasĂtása nem olyan egyszerĂ», a nĂ©pdalokban akár soronkĂ©nt is változhat a hangnem, tehát idõnkĂ©nt muszáj a rockhoz idomultatnunk.
- NĂ©hány számotokat angolul is rögzĂtettĂ©tek. MiĂ©rt?
- Itt hadd mondjam el, hogy termĂ©szetesen csak az Ă©n rĂ©szem angol nyelvĂ» ezekben a verziĂłkban, a nĂ©pdalok ugyanĂşgy magyarul szĂłlalnak meg. Ez nekĂĽnk evidens, de mivel találkoztunk olyan kĂ©rdĂ©ssel, hogyan hangzik nálunk a magyar nĂ©pdal angolul, talán jobb volt elmondanom… Nem annyira a világhĂrnĂ©v megcĂ©lzása miatt kĂ©szĂĽltek az angol változatok, inkább arra gondoltunk, hogy ha járnánk Amerikában, Kanadában vagy Ausztráliában, persze magyar közönsĂ©g elõtt fellĂ©pve, a nyelvet már nem igazán használĂł fiatalokhoz is tudjunk szĂłlni, több generáciĂł is megĂ©rtsen minket. Egyelõre ugyan nincs meghĂvásunk, de bĂzunk abban, hogy lesz.
- Ezt inkább lehet ĂĽzleti jellegĂ»nek tekinteni, mint az elektronikus elemek alkalmazását – teszi hozzá Udvarhelyi Bálint. – Bár termĂ©szetesen a missziĂł-jellegbe is belefĂ©r. Annyit hadd mondjak el, hogy mĂg
egyes produkciĂłknál a bevĂ©tel a cĂ©l, s ennek rendelik alá a zenĂ©t, nálunk a zene az elsõdleges, s csak ezután gondolkodunk el, hogyan tudnánk a zenekart önfinanszĂrozĂłvá tenni.
- No igen, az Ezüst — Patak eddig a kocsim árából mûködik – mondja Ricsi. – Remélem, a következõ album nem kerül a lakásomba…
- De legalább elkészült a lemez. Mi következik most?
- Elõször is a megjelenĂ©s, április másodikán. Szerzõ kiadásban kerĂĽl a boltokba – hogy pontosan melyekbe, arrĂłl a honlapunkrĂłl lehet többet megtudni. Mint ahogy hamarosan ott indul el az internetes Ă©rtĂ©kesĂtĂ©s.
- Koncertek?
- Nem akarunk elĂ©be menni a dolgoknak, eddig ugye mĂ©g CD-t sem kĂĽldhettem a szervezõknek. Elõbb le szeretnĂ©nk mĂ©rni az Ă©rdeklõdĂ©st. Terjedjen el az EzĂĽst — Patak hĂre, s ha lesz igĂ©ny a zenĂ©nkre, jĂł helyen, jĂł minõsĂ©gben fog megszĂłlalni a mĂ»sorunk. November Ăłta prĂłbálunk, összeĂ©rt a produkciĂł, már mi is nagyon várjuk, hogy megszĂłlaltathassuk. A nyári nagy fesztiválokon mindenkĂ©ppen szeretnĂ©nk ott lenni.
Ezt a Mû mûvet
Creative Commons Jelöld meg!-Ne add el!-Így add tovább! 2.5 Magyarország Licenc alatt tették közzé
.
Hivatalos honlap:
Ezüst — Patak
Klip magyarul:
Szabad Ă©let
Klip angolul:
Free Life
Főoldal
Cikkek
Fórum
Közösség
Kapcsolat
Maróthy György © 2006 •
Adatvédelmi elvek
•