Jelentkezz be!
[
Új vagy itt?
Regisztrálj!
]
főoldal
|
cikkek
|
2005
| Hard - Amit szeretnek Ă©s tudnak
Hard - Amit szeretnek Ă©s tudnak
Amit szeretnek Ă©s tudnak
Kalapács JĂłzsef (Ă©nek), Mirkovics „Zserbó” Gábor (basszusgitár), Csillik Zsolt (gitár), Váry Zoltán (dob) Ă©s BĂ©res „FrĂ” Ferenc (billentyĂ»s hangszerek) alkotja a Hard egyĂĽttest. Igen kifejezõ a banda neve, rögtön tudjuk, milyen zenĂ©t hallunk az Égi jel cĂmĂ» albumrĂłl. TermĂ©szetesen hard rockot. Az egykor tömegeket megmozdĂtĂł stĂlus az utĂłbbi Ă©vtizedekben nĂ©mikĂ©pp a háttĂ©rbe szorult – a kereskedelmi mĂ©diában szinte egyáltalán nem hallhatĂł, koncerteken viszont továbbra is nagy a közönsĂ©ge.
- Bevallom, fĂ©lve tettem be a lemezt. AggĂłdtam, hogy fáradt, öreges zenĂ©t hallok majd. S igaz ugyan, hogy nem ĂşjĂtottátok meg a stĂlust, de jĂłl esett a felszabadult, görcsmentes muzsikálást hallgatni.
Kalapács: - Korábbi együtteseinkben rendszerint kitaposott ösvényen kellett haladnunk, magunkat skatulyáztuk be. Ezúttal nincs bennünk megfelelni akarás. Valóban
felszabadultan játsszuk azt a muzsikát, amin felnõttünk, amit szeretünk és amit igazán tudunk.
Örömzenélésrõl van szó. S tényleg nem keresünk új utakat a hard rockban, bár természetesen újszerûnek hat a hangzás, hiszen 2005-ben vettük fel a lemezt.
- Hogyan jött létre a Hard?
Kalapács: - Zserbó folyton hozta megmutatni a dalait, tetszettek, még ajánlottam is neki énekeseket… Azután egyszer csak zenekar lett belõlünk. Lényegében véletlenül.
ZserbĂł: - ĂŤrtam számokat, mutogattam is, de nem volt kĂĽlönösebb szándĂ©kom velĂĽk Tavaly mĂ©gis belecsaptunk a dologba, egy prĂłbára eljöttek a Metal Hammer vezetõi, s azt mondták, kĂ©szĂtsĂĽnk demĂłt. Amikor meghallgatták, csak annyit mondtak, hogy „HĂ»ha!” Ă©s kĂ©rtek mĂ©g pár számot a maxihoz. Akkor mĂ©g nĂ©gyen voltunk, rĂ©gi zenĂ©sztársam a Fixbõl, Csillik Zsolt, valamint Váry Zoli, akit Ă©pp Zsolt ajánlott be. Illetve billentyĂ»s hangszereken a Bikini-tag Makovics DĂ©nes segĂtett be. A kislemez májusi megjelenĂ©se után csatlakozott hozzánk, szintĂ©n az egykori Fixbõl, BĂ©res Ferenc.
- Meglepõ sikere volt a maxinak.
Zserbó: - Nyolc hétig vezette a MAHASZ kislemez listáját! A megjelenés után öt hónappal is a harmadik helyen tanyázott. Ez minket is meglepett.
Kalapács: - Nem is rossz egy „kezdõ” zenekartól, ugye?
- Mit gondoltok, minek köszönhetõ ez az eredmény?
Zserbó: - Tényleg nem tudjuk! Sokan a közönségbõl és például még koncertszervezõk is
úgy dicsérik a dalainkat, mintha valami újat csináltunk volna, mintha ilyen zenét eddig még nem hallottak volna.
- Talán csak mostanában nem hallottak. Illetve újat nem hallhattak. A régi hard rock bandák – tisztelet a kevés kivételnek – több évtizedes slágereikbõl élnek, az újonnan alakultak pedig ugyanezeket a dalokat tûzik mûsorukra.
Kalapács: - Sokak szerint Ă»rt töltĂĽnk be a zenĂ©nkkel. Talán tĂ©nyleg Ăgy van. S ebben a dalok mondanivalĂłjának is szerepe lehet. Nem azĂ©rt mondom, mert Ambrus Gáborral ketten Ărtuk a szövegeket. A hetvenes Ă©s a nyolcvanas Ă©vekben mĂ©g szĂłltak valamirõl a hard rock nĂłták, kĂ©sõbb már csak elvĂ©tve, a szöveg veszĂtett a fontosságábĂłl. Ăšgy Ă©rzem,
a mi dalainkkal képes lehet azonosulni a hallgató.
- A lemezt hallgatva nekem is a hard rock „hõskora” jutott az eszembe. Sõt, mintha szándékosan idéznétek a korszak legnagyobbjait. Nem a konkrét hangok, hanem a hangulat szintjén.
ZserbĂł: - Ez ugyan nem volt szándĂ©kos, de többen mondták, hogy egyes dalokon Ă©rzik a rĂ©gi P. Box vagy a rĂ©gi Edda hatását. Az biztos, hogy nem Ăgy Ărtuk a számokat. Sem Csillik Zsolt, sem FrĂ, sem Ă©n, mert mi hárman jegyezzĂĽk a dalok zenĂ©it.
- Hol vettĂ©tek fel a lemezt Ă©s milyen koncepciĂłval? Mennyire törekedtetek az egykori hangzások felelevenĂtĂ©sĂ©re?
Zserbó: - Az Audioplanet Stúdióban dolgoztunk. Nyilván nem ez a legjobb, mármint a technikai lehetõségeket tekintve, de a kiváló fülû hangmérnök, Jaya Hari Das miatt rá esett a választásunk.
A cél a korszerû megszólalás volt, de a hard rock hagyományos hangszereit és eszközeit használtuk.
Fontos volt a billentyĂ» esetĂ©ben, hogy zongora Ă©s Hammond szĂłljon, nem pedig modernebb hangszĂnek. Csillik Zsolt Gibson Les Paul Custom Ă©s Fender Stratocaster gitárja Crate Stealth GT-50-en, Marshall JCM-800 fejekkel szĂłlalt meg, az Ă©n Fender Precisionom hangja pedig szintĂ©n csöves erõsĂtõ, Ampeg SVT-II PRO segĂtsĂ©gĂ©vel kerĂĽlt a lemezre.
Kalapács: - Ezt szeretjĂĽk hallani. Olyan hangszereket Ă©s hangzásokat használtunk, amik közel állnak hozzánk. A hangszerelĂ©s egyĂ©bkĂ©nt közös munka volt, ettõl egysĂ©ges a háromszerzõs lemez. Ugyanakkor sokszĂnĂ» is, mivel változatosak a dalok a stĂluson belĂĽl.
ZserbĂł: - Ami nem kizárĂłlag annak köszönhetõ, hogy többen Ărtuk a számokat. Egy szerzõ dalaira is jellemzõ a változatosság. Itt nem szerepel töltelĂ©kszám, mivel sok Ă©v alatt gyĂ»lt az ihlet a nĂłták megĂrásához.
- Az ének is változatos. Néhány szám felidézte bennem az Omen elsõ demóját, ott Kalapács igazán hard rockosan énekelt.
Kalapács: - A Hajsza a tĂ»zzel Ă©nektĂ©májára gondolsz? VĂ©gĂĽl nem a szĂ©les Ă©rtelemben vett rock felĂ© mentĂĽnk, bár rajtam kĂvĂĽl a szövegĂrĂł Horváth Attila is ezt javasolta. Az a dal, ha belegondolok, be is fĂ©rne a Hard mĂ»sorába. EgyĂ©bkĂ©nt a rockoperákban is hasonlĂłan Ă©nekelek, ott sem a „visĂtĂłs-repesztõs” hangra van szĂĽksĂ©g.
ZserbĂł: - Ebben a zenĂ©ben JĂłzsi jobban ki tud nyĂlni, van tere az Ă©neknek.
- TĂ©nyleg, mi van a Hard mĂ»során? Mit játszotok a lemezanyagon kĂvĂĽl? PokolgĂ©pet, Oment, netán Eddát, Fixet is, ha már játszottatok ezekben a zenekarokban?
Kalapács: - Volt ilyen felvetĂ©s, de Ăşgy, hogy a rĂ©gi dalokat a Hard stĂlusában dolgozzuk fel. Ezt egyelõre elvetettĂĽk, de mĂ©g elõvehetjĂĽk. Egyelõre bõven van Ăşj ötletĂĽnk.
ZserbĂł: - Illetve, hogy teljes legyen a koncertprogram, az 1996-ban kĂ©szĂĽlt Kalapács szĂłlĂłlemez dalaibĂłl válogatunk. Azt ugyanis hárman kĂ©szĂtettĂĽk, Csillag EndrĂ©vel, a Bikini mai gitárosával. Ă• lesz a vendĂ©gĂĽnk a lemezbemutatĂł koncerten, január 21-Ă©n, a Wigwam Rock Klubban. (ElõttĂĽnk a Cherokee Ă©s a Polgá-Rock lĂ©p szĂnpadra.) Csillag a lemezen is játszik egy dalban, rajta kĂvĂĽl Szekeres András (Junkies) Ă©s Dobosi István (Philadelphia) közremĂ»ködött a felvĂ©telen, mindketten annyira jĂłk voltak, hogy inkább Ă©nekeltek, mint vokáloztak.
- Ha jól értettem, pusztán kedvtelésbõl hoztátok létre a bandát. A váratlan siker változtat a koncepción?
Zserbó: - Nagy terveink továbbra sincsenek. Jövõre nyilván többek fogunk koncertezni, hiszen idén lekéstünk a nagy fesztiválokról. De amúgy csak tesszük a dolgunkat. Ahogy mondtad, görcs nélkül, felszabadultan. Ez a szép az egészben:
úgy kapjuk a dicséretet, az elismerést, hogy közben valójában nem csinálunk mást, csak azt, amit tudunk.
Megjelent a Zenész magazinban, 2005-ben.
Hivatalos honlap:
Hard
Dalrészletek az albumról:
Égi jel
RepĂĽlj
Éj, szabadĂts fel
Halálkanyar
Sóhaj az ég felé
Klipek:
Égni kell
KĂ©t szĂv
KapcsolĂłdĂł cikk:
Hard - Az elsõ két év
Főoldal
Cikkek
Fórum
Közösség
Kapcsolat
Maróthy György © 2006 •
Adatvédelmi elvek
•