Jelentkezz be!
[
Új vagy itt?
Regisztrálj!
]
főoldal
|
cikkek
|
2004
| Papesch Péter - Megvalósult álmok
Papesch Péter - Megvalósult álmok
Megvalósult álmok
Ahhoz kĂ©pest, hogy milyen kĂ©sõn kezdett el basszusgitározni, Papesch PĂ©ter villámgyorsan tĂ©nyezõ lett a szakmában. A legizgalmasabb jazzprodukciĂłknak Ă©ppĂşgy rĂ©szese, mint ahogy ott állt Ă©s áll a szĂnpadon a honi rock legendái, többek között Tátrai Tibor Ă©s Presser Gábor mellett.
- Hogyan kezdõdött?
- Nehezen - mondja Papesch PĂ©ter. - Igaz ugyan, hogy KecskemĂ©ten a Kodály Zoltán zenei általánosba jártam, de utána öt Ă©vig eszembe nem jutott, hogy muzsikálhatnĂ©k. Inkább sportoltam: bicikliztem. AzĂ©rt persze hallgattam zenĂ©t, Ă©desapám jobbnál jobb lemezekkel "kábĂtott". Yes, ELO, Rick Wakeman szĂłlĂłk - Ă©s mĂ©g sorolhatnám. EgyĂ©bkĂ©nt korábban õ is zenĂ©lt, mi több, bátyám is muzsikus. Az otthoni zongora elĂ© idõnkĂ©nt leĂĽltem, s a magam kedvĂ©re játszogattam rajta. A család kitalálta, hogy menjek tanárhoz, de ehhez semmi kedvem nem volt, az iskolapad mindig taszĂtott. Azután basszusgitárt Ă©s erõsĂtõt vettek nekem, Ăgy indult a dolog, amikor tizenkilenc Ă©ves lettem.
- Miért épp a basszusgitár lett a nyerõ hangszer?
- Fõként az iskolaundorom miatt. Úgy gondoltam,
ez az instrumentum a leginkább alkalmas arra, hogy autodidakta módon fejlesszem a tudásom.
- Sosem jártál suliba vagy magántanárhoz?
- Egy éven át a Kõbányai Zenei Stúdió, azon belül is Lattmann Béla diákja voltam, illetve Vasvári Pálhoz jártam két hónapig. Mert igaz ugyan, hogy nekem az fekszik igazán, ha egymagam tanulhatok, de azért nem árt, ha kapok instrukciókat, illetve megismerhetem mások zenei világképét. Amúgy pedig minden egyes zenekaromban sokat tanultam, tehát akár Kaltenecker Zsoltot is nevezhetem tanáromnak.
- Mi volt az elsõ zenekarod?
- A Szimultán Co, mĂ©g KecskemĂ©ten. Otthon gyakoroltam, jöttek az ismerõsök Ă©s elhĂvtak az avantgarde rockot játszĂł társaságba. Ott ismertem meg MogyorĂł KornĂ©lt Ă©s Erdei PĂ©tert. KĂ©sõbb, 1998-ban, már Budapesten velĂĽk alakĂtottuk meg az Electric Jazz Force nevĂ» zenekart.
Kaszás Péterrel
, Zana Zoltánnal Ă©s TornĂłczky Ferenccel kiegĂ©szĂĽlve 2000-ben albumunk jelent. Sajnos ma már nem mĂ»ködik az egyĂĽttes. Viszont közben Kaszás Peti megmutatta egy demĂłnkat jĂł barátjának, Borlai Gergõnek - ezután hĂvtak el a Kaltenecker TriĂłba. Ma is ott vagyok, bár Gergõt idõközben DĂ©s András váltotta.
- ProgresszĂv rockon nõttĂ©l fel, zenĂ©szkĂ©nt mĂ©gis a jazz világába cseppentĂ©l.
- Gergõvel igencsak rock alapú jazz szólt a Trióban. No meg - már csak zenésztársaim hatására is - közben
változott a zenei ĂzlĂ©sem. Nem is változott: bõvĂĽlt.
Nagy élvezettel muzsikálok olyan társulatokban, mint amilyen például a European Mantra. Az a zene, amit szintén Gergõvel, valamint Nagy Jánossal és
Lukács Péterrel
játszunk, nagyon is a kedvenceim közé tartozik. Különleges a koncertek hangulata, teljesen szabad szellemben zenélünk, minden bulin ér meglepetés, a szó jó értelmében.
- Más zenĂ©kben sem vagy elveszett, kĂ©t Ă©ve az LGT Fesztiválon vendĂ©gkĂ©nt az LGT-ben basszusoztál, gyakran kisegĂted a Magyar Atomot, s a Latin DuĂł lemezein közremĂ»ködsz. Milyen Ă©rzĂ©s a rock elsõ generáciĂłjával zenĂ©lni?
- Eleve nagy élmény, hogy Tátrai Tiborral,
Solti Jánossal
vagy Presser Gáborral egy szĂnpadon állhatok. Az LGT dalait már egĂ©szen fiatalon szerettem, s nem mindennapi Ă©rzĂ©s volt "szemĂ©lyes" slágereimet játszani, magukkal az alkotĂłkkal. Kellemes meglepetĂ©s volt az Atom invitálása is. Tátrai játĂ©kát a Boom Boomban hallgattam sokat, szinte minden koncerten ott voltam, rajongĂłja lettem az egyĂĽttesnek Ă©s zenĂ©jĂ©nek. KĂĽlönleges Ă©lmĂ©ny a nagy tĂ»zzel játszĂł Tibuszt kĂsĂ©rni. Nem csak a közönsĂ©get, a zenĂ©sztársakat is magával ragadja a lendĂĽlete. SzĂ»cs Antal Gáborral alkotott kettõse, a Latin DuĂł stĂlusban talán távolabb áll tõlem, ám jĂł muzsikusokkal jĂł zenĂ©t játszani mindig felemelõ Ă©rzĂ©s. Errõl jut eszembe, hogy kĂ©t Ă©ven át tagja voltam a Los Gerendos egyĂĽttesnek,
Gerendás Péter
zenekarának, valamint ott vagyok a
Németh Gábor Projectben
és a Földvári Gergely Trióban.
- Nincs benned fĂ©lelem vagy megilletõdĂ©s, amikor elõször állsz szĂnpadra a legnevesebb magyar zenĂ©szekkel?
- Az utóbbi, a megilletõdés a helytálló kifejezés. De mindig úgy intéztem, hogy ez ne menjen a zene rovására.
A szĂnpadon az Ă©rzelmeknek csak a hangszeres játĂ©kon keresztĂĽl van helyĂĽk.
- Több zenekarodban valaki helyére kerültél, illetve az Atomban akkor játszol, ha Zsoldos Tamásnak más elfoglaltsága akad. Mennyire hat rád, hogy a többiek mit játszottak, illetve játszanak?
- A Mantrát Mits Gergõvel Ă©s Kolta Gergõvel is hallottam. Akkor nem is sejtettem, hogy egyszer Ă©n is zenekari tag leszek. A Magyar Atommal más a helyzet, már azután voltam koncerten, hogy beugrĂł lettem. S ne gondold, hogy a basszusjátĂ©kot elemeztem. Szeretek "laikus" fĂĽllel zenĂ©t hallgatni, hogy az Ă©rzelmek vigyĂ©k a prĂmet, s ne azt figyeljem, ki milyen fekvĂ©sben játszik. Persze
ha hallok egy érdekes zenei megoldást, megjegyzem, de nem azért, hogy lemásoljam, ez inkább csak inspirál engem.
AmĂşgy is szĂvesen hallgatok más basszusgitárosokat. Mindenki máshonnan közelĂt, s ez Ă©rdekes dolog. Ha mondhatok pár nevet: erõteljesen hatott rám Gary Willis Ă©s Victor Wooter, no meg persze Jaco Pastorius. A magyarok közĂĽl Lattmann BĂ©la mellett hirtelen Szappanos György a Boom Boomban, Kolta Gergõ a Mantrában, Studniczky Zsatyi a Kaltenecker TriĂłban Ă©s PĂłka Egon a HobĂłban jut eszembe.
- Igen változatos lista.
- SokfĂ©le zene tetszik. VálogatĂłs vagyok, de sosem stĂlus alapján.
- Ha lenne saját bandád, milyen zenét játszana?
- NehĂ©z ĂĽgy. EgyrĂ©szt Ăşgy Ă©rzem, mĂ©g nem vagyok felkĂ©szĂĽlve egyĂĽttes alapĂtására, s nem is annyira a zene, inkább a szervezĂ©s miatt, másrĂ©szt a stĂlus nagymĂ©rtĂ©kben fĂĽgg attĂłl, hogy kik a társaim. Az Electric Jazz Force idejĂ©n szĂĽletett nĂ©hány saját kompozĂciĂłm, s ilyenkor mindig az adott zenekarban gondolkodtam.
- Ha saját zenekart még nem is hozol létre, azért biztosan vannak hosszú távú terveid.
- Mivel csupa olyan dolog valĂłsult meg velem az utĂłbbi Ă©vekben, amire nem számĂtottam, talán csak az álmaimban fordultak elõ, ezek bĂ»völetĂ©ben eszembe sem jut tervezgetni. Ăšgy Ă©rzem, minden megy a maga Ăştján. MĂ©ghozzá jĂł Ăşton.
Megjelent a Zenész magazinban, 2004-ben.
Videó a RitmusDepo oldaláról:
Kaltenecker - Papesch - DĂ©s
Főoldal
Cikkek
Fórum
Közösség
Kapcsolat
Maróthy György © 2006 •
Adatvédelmi elvek
•