Jelentkezz be! [ j vagy itt? Regisztrlj!]

Hirleman Bertalan – Prelude

Nehéz lenne felsorolni, hol dobolt eddig Hirleman Bertalan. Hiszen már pályája elején, 1986-ban és 1987-ben három, a magyar rockzenét meghatározó zenekar tagja volt, gyors egymásutánban játszott az Eddában, a Bikiniben és a Beatricében. Ráadásul nem csak dobosként számítottak rá, zeneszerzõként is sikereket ért el, olyan slágereket írt, mint az Azok a boldog szép napok, vagy a Ki visz haza (ismertebb formájában: Részegen ki visz majd haza). Nemrégiben szólóalbuma jelent meg, vagy talán jobb szerzõi lemeznek nevezni a Prelude címû anyagot.

- Milyen szándékkal készült az album?
- Mivel lényegében minden zenekaromban írtam dalokat, zenésztársaim folyton szekáltak, hogy csináljak lemezt belõlük, elvégre manapság mindenki lemezt csinál – magyarázza Hirleman Bertalan. – Amikor már nem csak õk mondták, hanem a Europe Inside Hungary Rt vezetõje is, aki kiadná az anyagot, nekiálltam kitalálni, milyen dalok szerepeljenek rajta, s kikkel készüljön a felvétel.
- Azt gondolnánk, a dobos személyén nemigen kellett agyalnod. Erre a lemez minden dalában billentyûzöl, saját hangszeredet pedig több kollégádnak engedted át.
- Gyerekkorom óta zongorázom, nagyon szeretem csinálni, ezért ragadtam magamhoz a billentyûs hangszereket. Dobolok épp elég lemezen, ráadásul más dobosokkal nyilvánvaló módon nem nyílt lehetõségem együtt játszani, most végre ez is összejöhetett. A lemezen való szereplés sorrendjében Hetényi Zoltánt, ifjabb Kaszás Pétert, Gyenge Lajost, Donászy Tibort, Solti Jánost, Szendõfi Pétert, Banai Szilárdot, Németh Gábort és Köves Miklóst kértem meg a közremûködésre. Mindenki hozta magát, természetesen az adott nótához illõ játékkal, szerintem velük együtt alkot kerek egészet az album.
- Tény, hogy csupa kiváló dobos szerepel a lemezen, de nem gondolod, hogy akik megveszik szerzõi albumodat, rád dobosként is kíváncsiak?
- Nem, nem gondolom. Vagy ha mégis lennének ilyen emberek, nos, akkor õk ráfáztak… Egy percig nem akartam doboslemezt készíteni, nem is hiszem, hogy én olyan jó dobos lennék. Általában azért hívtak zenekarokba, mert lehet ugyan, hogy nem dobolok parádésan, de legalább tudom, hogy a többiek hol tartanak…
- Ezt azért nem hiszem el, szakmai körökben legendás a tempód.
- Biztos vagy benne? Én nem tudom. Bár gondolj bele, mi volna, ha tempóm sem lenne… Elvégre semmi extrát nem szoktam csinálni. Mindig is kísérõ voltam, errõl szólt a jelenlétem, nem a csinn-bumm cirkuszról…
- Miért épp az említett dobosokat hívtad el a felvételre?
- Szerettem volna õket hallani a dalokban. Hogy konkrét példát is mondjak, a jazz-rock beütésû Cukorborsó szerintem Szendõfi Péter játékával az igazi. Egyébként sok más dobost is szeretek és nagyra tartok, de mindenkit nem hívhattam el, egyrészt, mert nincs annyi dal a lemezen, másrészt nexus is kell az invitáláshoz. Akiket nem ismerek személyesen, nem is hívhattam el.
- A gitárosokkal könnyebb lehetett a dolgod, hiszen velük együtt zenéltél (zenélsz) különbözõ zenekarokban. Most én látok neki a felsorolásnak: Daczi Zsolt, ifjabb Tornóczky Ferenc, Mohai Tamás, Fehér Géza, Alapi István, Sipeki Zoltán, Vedres Joe és Magasvári Viktor játszik a lemezen. Méghozzá egy-egy dalban akár hárman-négyen is.
- Sokan mondták, hogy vigyázzak ezzel, nagy gitáros-kavalkád sülhet ki a dologból, de nem lett igazuk. Azért játszanak többen is egy-egy nótában, mert másé a szóló, s más játssza az alapot. Akadnak váltott szólók is, illetve Mohai Tomi idõnként csak beúsztatott valami apróságot, ám ezzel is sokat tett a dalhoz.
- Basszusgitáros azonban csak egy akad.
- A lemezen végig Barán Attila játszik, precízen és profin. Túlzás lett volna erre a feladatra is egy rakás zenészt elhívni. Azt már én sem bírtam volna. Óriási meló volt már maga az egyeztetés is. Ráadásul mindenki a saját felszerelésén játszott, többen egyéni soundot készítettek az aktuális dalhoz, úgyhogy a technikai rész sem volt egyszerû. Itt kell elmondanom, hogy a felvétel a Magyar Rádió 22-es Stúdiójában készült, Buczkó Gábor hangmérnökkel.
- Két dalt az eredeti énekes ad elõ, a többi ismert szám viszont most más hangján szólal meg.
- A Mostanában régi Ricse nóta, Feró kedvence, sokáig mégsem játszottuk a zenekarral. A Várom a holnapot címû dalt pedig a Bikini nem adta elõ koncerten, akkor sem, amikor Gallai Péter még a zenekar tagja volt. Amikor összefutottam Petivel, mondta, hogy szívesen elénekelné a lemezemen.
Két új dalban (Mégegyszer, Soha nem mondtam még) Naszvagyi Tamás, a harmadikban (Hány tavasz jön el) pedig Bebe hangja hallható. S valóban több számban más énekel, mint az eredeti változatokban. D. Nagy Lajos helyett Naszvagyi Tamás (Ki visz haza), Varga Miklós helyett Mohai Tamás (A hídon át), Nagy Feró helyett Rudán Joe (Minden visszatér), illetve az Azok a boldog szép napokban Feró két sora után Bebe veszi át a nótát. A figyelmes hallgatónak feltûnhet, hogy nem csak az énekesek személye változott: minden régi dalon változtattam, kisebb-nagyobb mértékben.
- A legmegdöbbentõbb a Ki visz haza. A pörgõs nótából lírai szám lett.
- Amikor a dalt írtam, még nem tudtam, milyen szöveg kerül hozzá. Utólag pedig ilyen formában kifejezõbbnek érzem, ez a szöveg inkább ilyen zenét „kér”. A Bikini esetében nyilván nem, ott mindig megvolt az efféle kettõsség, hogy a súlyosabb szöveghez kerülhet vidámabb zene, de számomra így a jobb.
Kisebb extrákat minden régi dalhoz tettem, például több vokált vagy újabb gitárszólót. A Cukorborsóhoz rögtön kettõt is. A Muckshow együttesben a szaxofon vitte a prímet, természetesen most is meghatározó Muck Ferenc játéka, mellette azonban a gitárosok is fontos szerephez jutnak.
- Mit gondolsz: színpadra állítható ez a produkció?
- Ennyi embert nyilván nem lehet turnéztatni, a kamaraváltozathoz pedig – bevallom – nincs túl sok kedvem. Ugyanakkor bízom abban, hogy egy lemezbemutató koncert erejéig össze tudom hozni a társaságot. 2007 elején ki fog derülni, van-e esély rá.
- Szinte minden zenész több együttesben játszik, úgyhogy megint nem lesz könnyû egyeztetned. Magaddal sem, ha belegondolunk... Milyen zenekarok tagja vagy és mit csináltok mostanában?
- A Beatrice a fõ csapásirány, eszméletlen mennyiségû koncertet adunk. A Coda inkább csak fesztiválokon lép színpadra, hiszen Rudán Joe a P. Mobil és a Pokolgép énekese is. Nemrég jött össze egy érdekes trió, akusztikus gitár, szaxofon és vibrafon játszik együtt. Muck Ferivel és Vedres Joe-val hoztuk létre az egyelõre még névtelen együttest. Már több helyen játszottunk, sikerünk is volt, nem kizárt, hogy hamarosan lemezt készítünk.
- Mi van a Háborúval?
- Most épp nemigen játszunk Mohai Tomival és Szappanos Gyurival. Pontosabban állandó nagy készülõdésben vagyunk, hogy csinálunk valamit, de kiszámíthatatlan, hogy mikor jön össze. Viszont nagy örömünkre idén komoly szakmai elismerésben volt részünk: a Háború együttes eMeRTon Díjat kapott.


Creative Commons License
Ezt a Mû mûvet Creative Commons Jelöld meg!-Ne add el!-Így add tovább! 2.5 Magyarország Licenc alatt tették közzé.


Honlap:

Hirleman Bertalan




A lemez bemutatója:

Prelude mix


Kapcsolódó cikk:

Háború - Zenészlemez
Foldal            Cikkek            Frum            Kzssg            Kapcsolat
Marthy Gyrgy © 2006 • Adatvdelmi elvek